NATIONAL WINNERS
2011 Young Historian |
Ellen Trevanion |
Narrabundah College |
Year Level 11 -12 | Divyansh Saxena | Baulkham Hills High School |
Year Level 9 – 10 | Henry Storey | Melbourne Grammar School |
Year Level 7 – 8 | Jacob Baron | Willeton Senior High School |
Year Level 5 – 6 | Sarah McFaul | St Brigid’s Catholic College |
Asia and Australia | Andre Wang | Kelmscott Senior High School |
Australian Democracy | Siobhain Galea | Ogilvie High School |
Australian Heritage | Joseph Sabbagh | Perth Modern School |
Defining Moments – Women | Sarah McFaul | St Brigid’s Catholic College |
History of Sport | Ashwin Ramanathan | Christ Church Grammar School |
Immigrant Experiences | Lucy Sharpe | Perth Modern School |
In War and Peace | Alexandra McKinnon | Narrabundah College |
Indigenous Australia | Philip Taleski | Marist College Canberra |
Museum Exhibit | Hannah Mizzi | St Mary’s Anglican Girls School |
The Life & Times of John Curtin | Ellen Trevanion | Narrabundah College |
State Winners
Western Australia |
||
WA Young Historian | Lucy Sharpe | Perth Modern School |
Year Level 11 -12 | Claire Corbould | Shenton College |
Year Level 9 – 10 | Jern Cabral | St Norbert College |
Year Level 7 – 8 | Jacob Baron | Willetton Senior High School |
Year Level 5 – 6 | James Cleaver | Carine Primary School |
Asia and Australia | Andre Wang | Kelmscott Senior High School |
Australian Heritage | Joseph Sabbagh | Perth Modern School |
Defining Moments – Women | Hayley Winchcombe | Busselton Senior High School |
History of Sport | Ashwin Ramanathan | Christ Church Grammar School |
Immigrant Experiences | Lucy Sharpe | Perth Modern School |
In War and Peace | Daniel Nguyen | Shenton College |
Indigenous Australia | Regine Tan, Alyssa Liew, Melvin Su, Kevin Shen | Rossmoyne Senior High School |
Museum Exhibit | Hannah Mizzi | St Mary’s Anglican Girls School |
The Life & Times of John Curtin | Brittany Watkins | Narrogin Senior High School |
South Australia |
||
SA Young Historian | Sarah McFaul | St Brigid’s Catholic School |
Year Level 11 -12 | Claire Glynn-Roe | Wilderness School |
Year Level 9 – 10 | Shaun Prentice | St Ignatius’ College |
Year Level 7 – 8 | Julia Foley | Loreto College |
Year Level 5 – 6 | Sarah McFaul | St Brigid’s Catholic School |
Asia and Australia | Claire Glynn-Roe | Wilderness School |
Australian Heritage | Chelsea West | Birdwood High School |
Defining Moments – Women | Sarah McFaul | St Brigid’s Catholic School |
History of Sport | Julia Foley | Loreto College |
Immigrant Experiences | Lauren Skinner | St Ignatius’ College |
Indigenous Australia | Lotta Danner | Walford Anglican Girls School |
The Life & Times of John Curtin | Annabel Douglas | Walford Anglican Girls School |
Victoria |
||
VIC Young Historian | Henry Storey | Melbourne Grammar School |
Year Level 11 -12 | Hana Dalton | Mentone Girl’s Secondary College |
Year Level 9 – 10 | Henry Storey | Melbourne Grammar School |
Year Level 7 – 8 | Ewan Mahone | Balcombe Grammar School |
Year Level 5 – 6 | Thomas Gough | Camperdown College |
Asia and Australia | Adela Tjiandra | Melbourne Girls Grammar School |
Australian Democracy | Thea Karanasio | Camberwell Girls Grammar School |
Defining Moments – Women | Hannah Steel | Lowther Hall Anglican Grammar School |
History of Sport | Ewan Mahone | Balcombe Grammar |
Immigrant Experiences | Danielle Feng | Lowther Hall Anglican Grammar School |
In War and Peace | Flynne Tytherleigh | Lowther Hall Anglican Grammar School |
Indigenous Australia | Henry Storey | Melbourne Grammar School |
Museum Exhibit | Jemima Sennitt & Tiana Clover | Korawa Anglican Girls School |
Using Archival Records | Sarsha Crawley | East Doncaster Secondary College |
New South Wales |
||
NSW Young Historian | Divyansh Saxena | Baulkham Hills High School |
Year Level 11 -12 | Divyansh Saxena | Baulkham Hills High School |
Year Level 9 – 10 | Vivienne Nikas & Kermina Kiriacos | Bethlehem College |
Year Level 7 – 8 | Jarred Fantom, Amos Fernandez, Luke Gonderman, Zachary Hickson | Australian Christian College |
Year Level 5 – 6 | Claudia Frykberg | Ascham |
Australian Heritage | Lily Iervasi | Merewether High School |
Defining Moments – Women | Vivienne Nikas & Kermina Kiriacos | Bethlehem College |
History of Sport | Megan O’Riordan | Merewether High School |
Immigrant Experiences | Sankare Siritharan | Merewether High School |
In War and Peace | Rachael Long | Merewether High School |
Indigenous Australia | Steven Quan | Sefton High School |
Museum Exhibit | Celeste Streuli | Ashcroft High School |
The Life & Times of John Curtin | Rosanna Peterson | Arndell Anglican College |
Queensland |
||
QLD Young Historian | Tom Lambert | St Joseph’s Nudgee College |
Year Level 11 -12 | Rory Parker | Albany Creek State High School |
Year Level 9 – 10 | Sophie Weir | Brisbane Girls Grammar School |
Year Level 7 – 8 | Leah Murray | Albany Creek State High School |
Year Level 5 – 6 | Tom Lambert | St Joseph’s Nudgee College |
Australian Democracy | Rory Parker | Albany Creek State High School |
Defining Moments – Women | Caterina Eleni Piperidis | Albany Creek State High School |
History of Sport | Daniel Fraser | Albany Creek State High School |
Immigrant Experiences | Tom Lambert | St Joseph’s Nudgee College |
In War and Peace | Adam Yousit | Brisbane State High School |
Indigenous Australia | Brittni Sirett | Albany Creek State High School |
Museum Exhibit | Hamish Murray | Albany Creek State High School |
The Life & Times of John Curtin | Pedro Rafael Ramos | Albany Creek State High School |
Northern Territory |
||
Year Level 9 – 10 | Latisha Marranyah | Sienna College |
Year Level 5 – 6 | Joe Clarke, Fionnton Orr, Celeb Roth, Abraham Tuckwell | Bradshaw Primary School |
Australian Heritage | Fionnton Orr | Bradshaw Primary School |
Indigenous Australia | Latisha Marranya | Sienna College |
Australian Capital Territory |
||
ACT Young Historian | Ellen Trevanion | Narrabundah College |
Year Level 11 -12 | Jane Webber | Narrabundah College |
Year Level 9 – 10 | Philip Taleski | Marist College Canberra |
Year Level 7 – 8 | Lindsay Bassett | Alfred Deakin High School |
Asia and Australia | Erika Nguyen | Narrabundah College |
Australian Heritage | Abigail Meadley | Belconnen High School |
Immigrant Experiences | Correa Driscoll | Belconnen High School |
In War and Peace | Alexandra McKinnon | Narrabundah College |
Indigenous Australia | Philip Taleski | Marist College |
Museum Exhibit | Vanessa Farrelly | Belconnen High School |
The Life & Times of John Curtin | Ellen Trevanion | Narrabundah College |
Using Archival Records | Yun Fei Ou Yang | Canberra High School |
Tasmania |
||
TAS Young Historian | Siobhain Galea | Ogilvie High School |
Year Level 11 -12 | Evie Clarke | The Friends School |
Year Level 9 – 10 | Lucy Owens | The Friends School |
Year Level 7 – 8 | Nikola Harris | Devonport High School |
Year Level 5 – 6 | Will Smith | Princes Street Primary School |
Australian Democracy | Siobhain Galea | Ogilvie High School |
Australian Heritage | Louisa Marmion | Clarence High School |
Defining Moments – Women | Kate Johnson | Devonport High School |
History of Sport | Paul Potter | Clarence High School |
Immigrant Experiences | Emily Doi | Taroona High School |
In War and Peace | Rosie Geikie | Ogilvie High School |
Indigenous Australia | Kathrine Clarke | The Friends School |
Museum Exhibit | Chloe Meffre | Princes Street Primary School |
The Life & Times of John Curtin | Connie Beswick | The Friends School |