NATIONAL WINNERS
National Young Historian | Angus Christie | |
Year Level 11 -12 | Luan Tian | Wesley College |
Year Level 10 | James Blaxill | Christ Church Grammar School |
Year Level 9 | Elliot Sung | North Sydney Boys High School |
Year Level 8 | Rosa Ueon | Concord High School |
Year Level 7 | Raphaela Corney | Taroona High School |
Year Level P-6 | Angus Christie | The Hutchins School |
Asia and Australia | Evan Lee | Barker College |
Australian Democracy | Youn Jee Min | Sydney Girls High School |
Australia’s Heritage | Alice Curtain | Ogilvie High School |
Women’s History | Beatrice Thurston-Regan | Taroona High School |
Australian Wartime Experiences | Angus Christie | The Hutchins School |
Museum Exhibit P-8 | Tristan Meffre | Princes St Primary School |
Using Archival Records | Rachel Li | Pymble Ladies College |
HTAA Prize | Leah Murray | Albany Creek State High School |
STATE WINNERS
Western Australia | ||
WA Young Historian | James Blaxill | |
Year Level 11 -12 | Madeleine Ince | Perth Modern School |
Year Level 10 | James Blaxill | Christ Church Grammar School |
Year Level 9 | Nisag Dave | Churchlands Senior High School |
Year Level 8 | Ellenor Sibon | Margaret River High School/G & T Online |
Year Level 7 | Jack Taylor | Scotch College |
Year Level P-6 | Charlie Graham | Comet Bay Primary School |
Australia’s Heritage | Lauren Hays | St Stephen’s School Duncraig Campus |
Australian Wartime Experiences | Caitilin Applebee | St Stephen’s School Duncraig Campus |
Museum Exhibit P-8 | Georgia Comerford | Mercedes College |
HTAA Prize | Natashea Lingam | Gifted and Talented Online |
The Life & Times of John Curtin | Jordan Bock | Ocean Reef Senior High School |
Women’s History | Nicole Andrewartha | Ocean Reef Senior High School |
Using Archival Records | James Blaxill | Christ Church Grammar School |
South Australia | ||
SA Young Historian | Annabel Lane | |
Year Level 11-12 | Roshini Christy | University Senior College South Australia |
Year Level 10 | Annabel Lane | Loreto College |
Year Level 9 | Sahara Bonniface | Henley High School |
Year Level 8 | Erica Reid | Loreto college |
Year Level 7 | Yash Giri | Christian Borthers College |
Year Level P-6 | Liana Gibbons | Parafield Gardens R-7 |
Asia and Australia | Jessica Evans | Walford Anglican School for Girls |
Australian Democracy | Roshini Christy | University Senior College South Australia |
Australia’s Heritage | Lily Atkinson | Mitchell Girls High School |
HTAA Prize | Yash Giri | Christian Brothers College |
Australian Wartime Experiences | Annabel Lane | Loreto College |
The Life & Times of John Curtin | Shaun Prentice | Saint Ignatius College |
Victoria | ||
VIC Young Historian | Luan Tian | |
Year Level 11 -12 | Luan Tian | Wesley College |
Year Level 10 | Georgia Walton Briggs | St Margaret’s School |
Year Level 9 | Nuntisa Kiapaiboon | Baybrook College |
Year Level 8 | Samantha Wong | Camberwell Girls Grammar School |
Year Level 7 | Zoe French | Mentone Girls Secondary College |
Year Level P-6 | Sachi Debski | St Mary’s Primary School |
Asia and Australia | Jenny Lai and Nathan Vy | St Monicas Primary School |
Australian Democracy | Thuy Tien and Tracy Lam | St Monica’s Primary School |
Australia’s Heritage | Meagan Lee Archit Chadha | St Monica’s Primary School |
Australian Wartime Experiences | Jye Borchest- Krohn | Sunbury Downs Secondary College |
The Life and Times of John Curtin | Rachel Dix | Melbourne Girls Grammar School |
Museum Exhibit P – 8 | Zoe French | Mentone Girls Secondary College |
Women’s History | Chloe Wu | Camberwell Girls Grammar School |
HTAA Prize | Lydia Baird | Camberwell Girls Grammar School |
New South Wales | ||
NSW Young Historian | Youn Jee Min | |
Year Level 11-12 | Grace Sohn | St Ives High School |
Year Level 10 | Todd O’Dea | Merewether High School |
Year Level 9 | Elliot Sung | North Sydney Boys High School |
Year Level 8 | Rosa Ueon | Concord High School |
Year Level 7 | Joanna Nanthakumaran | Arndell Anglican College |
Asia and Australia | Evan Lee | Barker College |
Australian Democracy | Youn Jee Min | Sydney Girls High School |
Australian Heritage | Alexander Harb Mason Fernandez Christian Thomas |
Chrisitian’s Brothers High School Lewisham |
Women’s History | Naome Rusera | Bethlehem College |
Australian Wartime Experiences | Clementine Tregoning | Frensham School Boural |
Using Archival Records | Rachel Li | Pymble Ladies College |
HTAA | Amir Elsaidy | Sefton High School |
Queensland | ||
QLD Young Historian | Leah Murray | |
Year Level 11-12 | Leah Murray | Shalom College |
Year Level 7 | Kelsey Frith | Eaton’s Hill State School |
Australia’s Heritage | Sophia Booji | Trinity Anglican School |
Australian Wartime Experiences | Anna Egan | Citipointe Christian College |
Using Archival Records | Connor Harvey | St Andrews Catholic College |
HTAA Prize | Leah Murray | Albany Creek State High School |
Northern Territory | ||
NT Young Historian | Cassandra Savvas | |
Year Level 9 | Cassandra Savvas | Darwin Middle School |
Year Level 8 | Cassandra Savvas | Darwin Middle School |
Asia and Australia | Daniel Fry | Darwin Middle School |
HTAA Prize | Cassandra Savvas | Darwin Middle School |
Australian Capital Territory | ||
ACT Young Historian | Ineka Voigt | |
Year Level 11 -12 | Daniel Glew | Marist College |
Year Level 10 | Tessa Minns | Canberra High School |
Year Level 9 | Ineka Voigt | Canberra High School |
Year Level P-6 | Abigail Barham | Rosary Primary School |
Asia and Australia | Dorothy Mason | Narrabundah College |
Australia’s Heritage | Sally Witchalls | Canberra High School |
Australian Wartime Experiences | Ineka Voigt | Canberra High School |
Museum exhibit P-8 | Abigail Barham | Rosary Primary School |
The Life and Times of John Curtin | Brendan Wright | Narrabundah College |
Tasmania | ||
TAS Young Historian | Angus Christie | |
Year Level 10 | Laura Beswick | The Friend’s School |
Year Level 9 | Anni Zhang | Ogilvie High School |
Year Level 8 | Sophie Young | Taroona High School |
Year Level 8 | Lily Zeeman | The Fahan School |
Year Level 7 | Raphaela Corney | Taroona High School |
Year Level P – 6 | Angus Christie | The Hutchins School |
Australian Democracy | Laura Beswick | The Friends School |
Australian Heritage | Alice Curtain | Ogilvie High School |
Women’s History | Beatrice Thurston-Regan | Taroona High School |
Australian Wartime Experiences | Angus Christie | The Hutchins School |
Museum Exhibit P-8 | Tristan Meffre | Princes St Primary School |
HTAA Prize | Benjamin Lienert | The Friend’s School |